💬
📞 Volejte dispečink: +420 728 979 657

Co dělat když…..

Zde najdete praktické rady a návody na řešení běžných domácích problémů. Ať už vám praskne trubka, přestane fungovat kotel nebo máte poruchu s elektrospotřebičem, naše návody vám pomohou situaci vyřešit efektivně a rychle. Seznamte se s tipy, jak minimalizovat škody a co nejlépe reagovat než zavoláte odborníka.

Únik vody je jednou z nejčastějších havárií, které mohou v domácnosti nastat. Prasklá trubka, netěsnící kohout nebo ucpaný odpad mohou způsobit nejen škody v bytě, ale i u sousedů. Pokud se vám stane, že voda začne unikat z trubky, následujte tyto kroky, abyste minimalizovali škody a ochránili svůj majetek.

1. Zavřete hlavní přívod vody

Nejdůležitějším krokem, pokud zjistíte únik vody, je zavřít přívod vody do bytu. Většina bytů má hlavní uzávěr vody v technické místnosti nebo v koupelně. Pokud jej nemůžete najít, zavolejte havarijní službu, která vám pomůže a uzavře přívod vody. Rychlý zásah zabrání větším škodám a ušetří vám zbytečné náklady na opravy.

2. Vypněte elektřinu

Pokud voda uniká v blízkosti elektrických spotřebičů nebo zásuvek, je důležité vypnout elektřinu. Tím předejdete nebezpečným zkratům nebo úrazu elektrickým proudem. Přejděte ke hlavnímu jističu a vypněte ho, pokud je voda v kontaktu s elektrickými zařízeními.

3. Zachyťte vodu

Pokud je voda na podlaze, snažte se ji co nejvíce zachytit. Použijte kbelíky, lavory nebo ručníky, abyste zabránili zatopení dalších prostor. Pokud máte v bytě koberce nebo dřevěnou podlahu, zkuste je co nejrychleji vyčistit a podložit, abyste zabránili poškození.

4. Zkontrolujte příčinu úniku

Pokud je to možné, zjistěte, odkud voda uniká. Prasklá trubka, netěsnící ventil, nebo poškozený sifon – každá příčina vyžaduje jiný postup. Pokud si nevíte rady, nebo není možné problém vyřešit bez odborníka, co nejdříve kontaktujte instalatéra nebo havarijní službu.

5. Zavolejte odborníka

Pokud únik vody neustane, nebo je problém složitější (například poškozené stoupačky nebo potrubí ve zdi), zavolejte instalatéra. V případě, že se voda dostane k sousedům, je důležité informovat i správce domu.

📞 Volat

Pokud máte problém s ucpaným odpadem v kuchyni, koupelně nebo WC, nepanikařte. Ucpání může být nepříjemné, ale často jde o problém, který lze snadno vyřešit doma bez nutnosti volat odborníka. Zde jsou kroky, které můžete podniknout, než zavoláte instalatéra.

1. Zhodnoťte situaci

Prvním krokem je zjistit, jak vážné je ucpání. Pokud voda pomalu odtéká, může být problém pouze v částečně ucpaném odpadu. Pokud voda stagnuje a neodtéká vůbec, může být problém hlouběji v potrubí. To vyžaduje větší zásah.

2. Použijte gumový zvon

Pokud máte doma gumový zvon, můžete vyzkoušet vytvoření tlaku v potrubí. Nasaďte zvon na odtok a několikrát stlačte a uvolněte. Tímto způsobem byste měli být schopni odstranit menší ucpání, jako jsou zbytky jídla nebo vlasy.

3. Vyčistěte sifon

Pokud je problém v sifonu pod dřezem nebo umyvadlem, zkuste jej odšroubovat a vyčistit. Pod sifonem se často usazují nečistoty, mastnota a vlasy, které mohou způsobit ucpání.

4. Použijte přírodní nebo chemické prostředky

Pokud mechanické řešení nepomůže, můžete zkusit domácí prostředky – nalijte do odpadu půl hrnku jedlé sody, zalijte půl hrnkem octa a nechte působit 20 minut. Poté spláchněte horkou vodou. Pokud toto nezabere, můžete použít chemické čističe z drogerie, které odstraní mastnotu nebo menší usazeniny v potrubí.

5. Zavolejte odborníka

Pokud ani domácí metody nevedou k výsledku, je na čase zavolat instalatéra, který má zkušenosti s čištěním komplexních ucpání v potrubí. Ucpání může být hluboko v potrubí nebo dokonce ve stoupačkách, což vyžaduje speciální nástroje a odborné znalosti.

📞 Volat

Únik plynu je mimořádně nebezpečný a může vést k požáru nebo výbuchu. Je důležité jednat okamžitě a zachovat klid. Následující kroky vám pomohou minimalizovat riziko.

1. Okamžitě zavřete přívod plynu

Pokud cítíte zápach plynu, první věc, kterou musíte udělat, je zavřít přívod plynu. Plyn se obvykle ovládá pomocí ventilu u plynoměru nebo u plynového sporáku. Pokud máte hlavní uzávěr plynu, zavřete ho.

2. Nezapalujte oheň a nepoužívejte elektroniku

Nepoužívejte žádné zařízení, které by mohlo vyvolat jiskru – nerozsvěcujte světla, nepoužívejte mobilní telefon uvnitř, pokud je to možné, nevypínejte ani nezapínejte spotřebiče.

3. Otevřete okna a dveře

Vyvětrejte prostor co nejdříve, aby se plyn rozptýlil a nehromadil. Otevřete okna a dveře, ale nevyvolávejte prudký průvan, aby plyn nesváděl k větší koncentraci v některých místech.

4. Opusťte byt a varujte sousedy

Okamžitě opusťte byt, vezměte s sebou rodinu a domácí mazlíčky. Pokud je to bezpečné, varujte sousedy, pokud by také mohli být ohroženi.

5. Zavolejte havarijní službu

Okamžitě zavolejte plynárenskou pohotovostní službu na číslo 1239, kde vám pomohou s dalším postupem. Pokud máte pocit, že hrozí nebezpečí exploze, volejte hasiče na číslo 150 nebo 112.

📞 Volat

Elektřina je nevyzpytatelná a může způsobit zranění nebo požár, pokud není správně ošetřena. Pokud máte problém s výpadkem nebo závadou v elektrickém systému, dodržujte následující kroky.

1. Zhodnoťte situaci

Zjistěte, jestli je problém lokální (např. nefungující zásuvka) nebo se týká celého bytu. Pokud je výpadek v celém bytě, problém může být v hlavním přívodu.

2. Vypněte spotřebiče a jističe

Vypněte všechny elektrické spotřebiče a jističe, které jsou připojené k nefunkčnímu okruhu. Pokud je to nutné, vypněte hlavní jistič pro celou domácnost.

3. Zkontrolujte pojistky a jističe

Pokud jde o vypadlý jistič, zkuste ho resetovat. Pokud je pojistka spálená, vyměňte ji za novou, ale pokud problém přetrvává, zavolejte odborníka.

4. Zavolejte odborníka

Pokud výpadek trvá nebo je v celém bytě, zkontrolujte rozvodnou síť a zavolejte elektrikáře. Důležité je nikdy nezasahovat do elektrických rozvodů bez odborné pomoci.

📞 Volat

Problémy se záchodem jsou nejen nepohodlné, ale mohou vést k hygienickým problémům. Následujte tyto kroky pro rychlé řešení.

1. Zkontrolujte přívod vody

Ujistěte se, že je otevřený přívod vody k toaletě. Někdy je problém v uzavřeném ventilu.

2. Zkontrolujte splachovací mechanismus

Pokud voda do nádržky neteče, zjistěte, zda je těsnění v pořádku nebo zda není ucpaný přívod vody do nádržky.

3. Zkuste manuální splachování

Pokud splachování nefunguje, můžete manuálně dopustit vodu do nádržky a pokusit se spláchnout.

4. Vyzvěte instalatéra

Pokud problém přetrvává a není řešen jednoduchými kroky, kontaktujte instalatéra, který zkontroluje příčinu problému (například ucpaný odpad nebo poškozený splachovací mechanismus).

📞 Volat

Elektrický boiler je zařízení, které ohřívá vodu v domácnosti, a pokud začne protékat, může to být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Rychlý zásah vám může pomoci předejít větším škodám.

1. Vypněte elektrický přívod k boileru

Pokud zjistíte, že boiler protéká, první věc, kterou musíte udělat, je vypnout jeho přívod elektřiny. Nejčastěji to uděláte vypnutím jističe nebo vypnutím hlavního vypínače u boileru, abyste předešli elektrickému zkratu nebo nebezpečí úrazu.

2. Zavřete přívod vody

Pokud je to možné, zavřete voda přívod do boileru. Přívod vody bývá často umístěn v blízkosti zařízení nebo pod ním. To zamezí dalšímu úniku vody a minimalizuje škody na podlaze a okolí.

3. Zkontrolujte oblast úniku

Pokud je to bezpečné, zjistěte, odkud přesně voda protéká. Může jít o problém s ventilem, prasklou hadici nebo poškozenou nádrž. Pokud vidíte, že voda uniká z ventilu nebo spojení hadice, pokuste se to dočasně zastavit těsněním nebo hadrem.

4. Zavolejte odborníka

Pokud se jedná o vážnější problém, jako je prasklá nádrž nebo poškozený elektrický systém, okamžitě kontaktujte odborníka. Instalatér nebo elektrikář musí provést opravu, nebo může být potřeba výměna zařízení, pokud je poškozeno natolik, že oprava není ekonomická.

5. Pojištění

Pokud došlo k závažným škodám na podlaze nebo okolních stěnách, nezapomeňte informovat svou pojišťovnu o škodách.

📞 Volat

Nepravidelný ohřev vody nebo vypnutý kotel mohou být velkým problémem, zejména v zimních měsících, kdy je teplá voda a topení nezbytné. Zde jsou kroky, jak postupovat, pokud váš kotel nefunguje správně.

1. Zkontrolujte, zda je kotel zapnutý

Ujistěte se, že je kotel zapnutý a že není vypnutý kvůli nějakému automatickému nastavení. Zkontrolujte, zda je zapnutý elektrický přívod a zda nejedou kontrolní světla na kotli. Pokud se na kotli vůbec nic nezobrazuje, zkuste zkontrolovat pojistky.

2. Zkontrolujte tlak v systému

Pokud kotel stále nefunguje, podívejte se na tlak vody v systému. Pokud je tlak příliš nízký (obvykle pod 1 bar), dopustit vodu do topného systému podle pokynů výrobce kotle. Někdy je nutné otevřít napouštěcí ventil na kotli, aby se tlak zvýšil.

3. Zkontrolujte termostat a nastavení

Zkontrolujte, zda je termostat správně nastaven. Pokud je teplota nastavená příliš nízko nebo na úroveň, kde kotel nevyužívá dostatečnou energii, kotel se může vypnout nebo nefungovat správně.

4. Zkontrolujte chyby na displeji kotle

Pokud je na kotli digitální displej, zjistěte, zda nezobrazuje nějaký chybný kód nebo chybu systému. Podívejte se do příručky kotle, která vám pomůže určit příčinu problému a jak ji vyřešit.

5. Zavolejte odborníka

Pokud žádné z výše uvedených řešení nepomůže, nebo pokud kotel zobrazuje kódy poruchy, je čas zavolat topenáře nebo odborníka na kotle. Mohlo by se jednat o poruchu výměníku, problematický ventil nebo problémy s elektronickým řízením.

📞 Volat

Zápach z kanalizace může být nejen nepříjemný, ale také naznačovat vážnější problém. Následující kroky vám pomohou zjistit příčinu a provést okamžitou nápravu.

1. Zkontrolujte sifon a odpady

Zápach může být způsoben ucpaným sifonem nebo nečištěnými odpady. Zkontrolujte, zda v odpadních trubkách nezůstaly zbytky jídla, mastnota nebo vlasy.

2. Použijte čistič odpadu

Pokud se zápach stále objevuje, použijte chemické čističe, které pomohou odstranit zápach a nečistoty z kanalizačních trubek. Případně zkuste domácí směs s jedlou sodou a octem, která neutralizuje zápach.

3. Zkontrolujte ventilační systém

Pokud zápach pochází z kanalizace v podzemních prostorách, může být problém v ventilaci, která nesprávně odvádí vzduch z kanalizačního systému. Prověřte ventilační potrubí, případně se obraťte na odborníka.

4. Zavolejte instalatéra

Pokud zápach přetrvává nebo máte podezření na problém s hlavními kanalizačními trubkami, zavolejte odborníka, který provede důkladnou kontrolu systému.

📞 Volat